مامان طاهر

 در زندگاني آدم ها ، برخي از شخصيت ها وجود دارند كه هرگز آنها را نديده ايم . اما اوصافشان را در نوشته ها و تقريرات خوانده ايم و يا از زبان ها شنيده ايم . اين آدم ها چنان در دل آدمي رسوخ مي كنند كه گوئيا برايمان دير آشنايند و انگار ساليان مديدي با ما زندگي كرده اند . به طوري كه با آنها مانوس مي شويم و دلمان برايشان تنگ مي شود . 


 مامان طاهر ، براي من شخصيتي از همين جنس است . يك فرشته ي زميني كه هرگز نديدمش . اما مي دانم كه دلش درياي مهرباني هاست . او كسي است كه مي داند چه زماني دست نوازش بر سر نوه ها و نتيجه هايش بكشد . مي داند كه در چه هنگامي ، تمام قد ، به حمايت و جانبداري از آنها بر خيزد . او كسي است كه وقتي كودكان و اقارب ، سر بر روي پاهايش مي گذارند ، ناخوداگاه احساس امنيت و آرامش در تمام وجودشان جاري مي شود و دوست دارند كه تا آخر عمر ، سرشان بر روي همان پاي ، باقي بماند . پايي كه به مقتضاي كهولت سن و سال ، شايد رمق و تواني نداشته باشد ؛ ليكن هرگز از مهرباني و ميزباني سرها ، دريغ نمي ورزد . 


 مامان طاهر ، كسي است كه ذائقه ها را از غيب مي شناسد و مي داند كه برايتان چه غذايي را مهيا كند . مي داند كه چه لباسي و با چه مد و چه رنگي را دوست داريد . مي داند كه چه اسباب بازي هايي را و در چه زماني برايتان تهيه كند . مي داند كه به كدام پارك براي تفريح و بازي ببرتتان . او هميشه اولين كسي است كه تولدتان را به شما تبريك مي گويد . تنها كسي است كه هميشه از قبل ، تنقلاتي را در جيب و يا كمد و كشوهاي خانه اش برايتان مخفي كرده تا به يكباره سورپرايز و خوشحالتان كند . وقتي با او به حمام مي رويد ، مجازيد كه دوش را هر گونه كه مي خواهيد باز كنيد و يا ببنديد ، حتي مجازيد كه اسباب بازي هايتان را به حمام ببريد و آنها را بشوييد ، بدون آنكه از شما خرده ايي بگيرد و گلايه ايي بنمايد . 


 مامان طاهر ، تمام نازهايتان را مي خرد ، تمام اشك هايتان را به دست ِ مهربان و لطيفش ، از روي رخسارتان مي زدايد ، در تمام حالات و احوال ، با شماست و هرگز تنهايتان نمي گذارد . 


 پيش خودتان به امانت بماند ! ؛ مامان طاهر ، يواشكي به يكايكتان از اندوخته هايش ، وام مي دهد تا ازدواج كنيد ، تا پول رهن و اجاره را بدهيد ، تا خانه بخريد ، تا براي فرزندانتان جهيزيه تهيه كنيد . 


مامان طاهر هميشه هوايتان را دارد و هرگز فراموشتان نخواهد كرد . پس قول بدهيد كه هميشه هواي مامان طاهرهاي زندگيتان را داشته باشيد و هرگز فراموششان نكنيد .  


/ 2 نظر / 70 بازدید
heliyahooman

من هم یک مامان طاهر دارم که براش مطلبتون رو خووندم و گریه کرد

salhayesepid

سلام. خوشحال شدم که بعد از یکسال باز هم نوشتید.